UNESCO IMA TALENT

V četrtek, 25. aprila, so štiri učenke naše šole sodelovale v nacionalnem projektu UNESCO ima talent. Prireditev je potekala na Osnovni šoli Cvetka Golarja Škofja Loka.

S petjem so se  predstavile četrtošolke Žana Kostič, Lana Agović, Tara Stefanovski in Ana Pejić. V zanimivem nastopu so zapele miks šestih skladb slovenskih izvajalk.

V prvem delu je potekal izbor talentov gostujoče osnovne šole, v drugem delu pa povabljeni talenti iz skoraj vseh regij Slovenije, torej naše pevke iz gorenjskega konca. Na koncu pa je prireditev popestrila tudi Tjaša Dobravec z nastopom na drogu.

BESEDILO in FOTO: ga. Mojca Čebulj

NADARJENI UČENCI NA PRIREDITVI OB DNEVU ZDRAVJA

Zdravstveni dom Jesenice, Občina Jesenice in Zavod za šport Jesenice so ob svetovnem dnevu zdravja priredili 4. dan zdravja 2019, ki se je odvijal 19. 4. 2019 v Kolpernu.

Na dogodek smo peljali nadarjene učence 8. in 9. razreda. Najprej sta predstavnika Zavoda za šport Jesenice učence dobro ogrela z gibalnimi vajami in s poligonom, ki so ga postavili pred dvorano, nato pa so učenci dobili nalogo, ki so jo organizatorji poimenovali Vodič po dnevu zdravja. Vsak učenec je dobil list z vprašanji in s prostorom za žig ter nalogo, da obiščejo vsako stojnico, kjer bodo morali odgovoriti na vprašanje, vezano na temo stojnice. Ob pravilnem odgovoru so dobili žig in ko so zaokrožili po vseh stojnicah ter pravilno odgovorili na vsa vprašanja, so dobili nagrado. Učenci so bili zelo motivirani in hitro so se podali v lov za pravilni rešitvami.

Na stojnicah so organizatorji predstavljali dejavnosti Zdravstvenega doma Jesenice, jeseniških lekarn in Zavoda za šport s ključnim ciljem promovirati zdravje in preventivo pred boleznimi in poškodbami.

Učenci so si lahko izmerili pritisk, krvni sladkor v krvi, vsebnost mineralov in vitaminov v krvi, se informirali o uravnoteženi prehrani, programu Svit, nosečnosti, koliko telesne dejavnosti potrebujejo na dan, kaj pomeni zaščitni faktor na sončnih kremah in še mnogo več.

Najdlje so se zadržali pri reševalcih, ki so jim na lutkah pokazali oživljanje pacienta ter kaj narediti, ko se odrasli osebi ali dojenčku tujek zatakne v sapniku. Tudi nagrad so se zelo razveselili.

BESEDILO in FOTO: ga. Monika Kalman

UČENKA NA POTI – LONDON TRIP

Pri pouku angleškega jezika so sedmošolci pripravili zanimive govorne nastope. Nekateri učenci so bili še posebej pohvaljeni, saj so njihovi govorni nastopi tako po vsebini, besedišču kot tudi predstavitvi izstopali od ostalih. Eno od teh besedil si lahko preberete na naši spletni strani.

My name is Zoja and I’m 12 years old. I have one sister named Kaja. We live in a block of flats with our mum. In my spare time I play volleyball and do karate. At weekends I love to spend time with my family. We go often skiing, hiking, cycling and having fun. In summer we also love to travel.

2 years ago my sister, aunt, uncle and me went to London by plane. On 12th of June 2017 we packed our bags and drove to Trieste airport. At 11pm we landed in London. In next days we visited a lot of different places such as:

  • Buckingham palace, royal residences
  • Trafalgar square, public square that commemorates to the battle of Trafalgar
  • Madame Tussauds, museum with waxworks of famous and historic people
  • Piccadilly circus, busy meeting place
  • London eye, a huge observation wheel

My favourite place we visited was M&M World.

I realized I love British culture, because people are very polite and friendly. I also tried their traditional dish fish and chips. It’s fried fish with fried potato, and sometimes you get peas with it.

After 3 days of interesting travelling and discovering new places we sadly had to go home.

I was so excited about  this trip because I got it for my birthday. The day we left our home I was so nervous because I had to go on a plane for the first time in my life. In London I felt a bit unsafe because a week before we came, there was a terrorist attack.

Visiting all of these new places I learnt a lot  about British history and culture.

 

Čestitamo učenki Zoji Kalan in mentorici, ge. Mariji Burnik.

BESEDILO in FOTO: Zoja Kalan, 7. a

VEČ KOT LE ŠPORT ZA SPROSTITEV

Učenci 7. in 8. razreda smo se v okviru izbirnega predmeta šport za sprostitev v letošnjem šolskem letu udeležili različnih dejavnosti, ki so potekale tudi izven šole. Tako smo se odpravili na Bled in plavali v Grajskem kopališču, se sankali, podirali keglje v Športnem parku Podmežakla, nazadnje pa smo se v mesecu aprilu odpravili še drsat. Vsekakor drsanje ne sme manjkati, saj smo doma na Jesenicah, tu pa je tudi zibelka slovenskega hokeja.

Na drsanju so se nam pridružili še učenci 5. in 6. razreda in polni dobre volje smo se podili po ledu. Ker je skupina precej majhna, se dobro poznamo, radi se družimo in predvsem vsi radi športno preživljamo popoldneve. Učiteljica, ga. Darja Ambrožič, nam je obljubila, da bomo v mesecu maju spoznali še en zanimiv šport, in sicer golf. Takrat pa jo bomo mahnili v Kranjsko Goro.

BESEDILO in FOTO: Leonela Pezdir, 7. a

ZANIMIVO IN ZABAVNO V PLANINSKEM MUZEJU

V okviru zgodovinskega krožka smo v torek, 16. 4. 2019, obiskali Planinski muzej v Mojstrani. Ogledali smo si zgodovino planinarjenja in alpinizma. Na izbranih ploščah smo igrali planinske igre in preverjali svoje znanje. Po koncu igranja smo pregledali, koliko iger smo opravili uspešno, in nato natisnili razglednico s pečatom.

Odšli smo tudi v simulator nevihte v bivaku. V muzeju ima svoj kotiček tudi Gorska reševalna služba Slovenije, kjer na zanimiv način prikazujejo reševanje nesreč v gorah nekoč in danes. Spoznali smo, da slovenski alpinizem seže v sam svetovni vrh, saj so naši alpinisti osvojili vrsto vrhov po celem svetu. Ogledali smo si tudi začasno razstavo slovenskih alpinistk in na računalniku pregledali njihove uspehe.

Za zaključek pa so nas povabili v dvorano na ogled filma o slovenskem naravnem bogastvu. Potem smo še preizkusili 3D pogled gorskih prepadov. Preživeli smo čudovito popoldne, se zabavali in izvedeli veliko novih informacij o zgodovini alpinizma in planinarjenja.

BESEDILO in FOTO: ga. Bojana Osenk Martinjak in učenci Zoja Kalan, Naja Reškovac, Leonit Collakaj, Enej Otovič, 7. a

KAKO NASTAJA STRIP Z UROŠEM HROVATOM?

V torek, 16. 4. 2019, je bralce Finžgarjeve bralne značke zabaval ilustrator Uroš Hrovat. Eden uspešnejših slovenskih soustvarjalcev in ilustratorjev otroških knjig in slikanic je navdih za stripe in risanke našel že v mladosti. Svoje znanje je izpopolnjeval na šoli za oblikovanje in fotografijo, kasneje pa se je vpisal še na Pedagoško akademijo v Ljubljani. Zaslužen je za realistične ilustracije v mladinskih delih slovenskih klasikov. Od leta 2015 se preizkuša tudi kot avtor in tako postane avtor zbirk Grad Prepih in Zuk, neverjetni izumitelj.

Po šolah gostuje že 15 let in meni, da je to najlepši del njegovega poklica. Riše brez skice in zelo hitro.

Na začetku njegovega gostovanja smo se pogovarjali o stripih, potem pa je začel ilustrirati. Njegove osupljivo hitre roke so nam pokazale, kako lahko profesionalno ilustrirati like iz risank in stripov. Med ustvarjanjem nam je zastavljal vprašanja, nam razlagal, kako kakšno stvar ilustrirati, opozoril na pomembnost velikosti risbe … Z velikim zanimanjem smo sledili nastajajoči risbi in na koncu g. Hrovata nagradili z močnim aplavzom.

BESEDILO: Nika Podlipnik, 8. b

FOTO: ga. Angelica Podoš in Nika Podlipnik

KAJ VSE PONUJA SREDNJA ŠOLA JESENICE?

V začetku meseca aprila smo se osmošolci odpravili na ogled Srednje šole Jesenice ter podjetja SIJ Acroni. Namen obiska je bil predstaviti možnosti izobraževanja na tej srednji šoli ter nas seznaniti s poklici, po katerih bo v prihodnje še vedno kar precej povpraševanja.

Učenci smo se postavili v vlogi mehatronika in strojnega tehnika. Razkazali so nam tehnično učilnico, nas seznanili z različnim orodjem ter nam pokazali, kako izdelati preprosto držalo za polico. Z velikim zanimanje smo prisluhnili, kako poteka delo v računalniški učilnici ter kako deluje 3D tiskalnik.

Nato smo si ogledali še podjetje SIJ Acroni, kjer so nam pokazali vročo in hladno valjarno, nam razložili njuno delovanje in namen ter nam predstavili, kako preverijo žilavost in kakovost nekega izdelka.

 BESEDILO in FOTO: Maks Frelih, 8. b

V GOSTE PRIŠEL UMETNIK, KI SLIKA Z USTI

V četrtek, 4. 4. 2019, je našo šolo obiskal prav poseben gost – Vojko Gašperut Gašper. Gospod Vojko prihaja iz vasi Sedlo v Breginjskem kotu, kjer je preživel svoje otroštvo. Že od mladih dni pa zelo rad riše. Leta 1967 si je pri skoku v vodo poškodoval hrbtenico in od takrat je na invalidskem vozičku, a kljub temu svojega umetniškega talenta ni opustil. Njegova najpogostejša motiva sta krajina (največkrat njegov rodni kraj Breginj in Koper) in tihožitje.

Uporablja predvsem tehniko olja na platno, občasno pa slika tudi v akvarelni tehniki. Do sedaj je imel že preko 82 samostojnih in 280 skupinskih razstav. Prejel je tudi številna priznanja, največkrat v zvezi z razstavami ob koncu slikarskih srečanj.

Vojko Gašperut Gašper je gotovo eden od najvidnejših in najustvarjalnejših slikarjev, ki slikajo z usti. Postal je polnopravni član Mednarodnega združenja slikarjev, ki slikajo z usti ali z nogami in sodi med prvih petdeset tovrstnih izbranih slikarjev na svetu.

Na šolo ga je povabila njegova prijateljica, ga. Jožica Škedelj, ki poučuje na naši šoli. Tako smo imeli kar nekaj sreče, da je v svojem polnem urniku le našel čas tudi za obisk naše šole, za kar smo mu zelo hvaležni. Med risanjem cvetja so mu učenci zastavljali razna vprašanja, na katera je umetnik z veseljem odgovarjal, se šalil in zraven ustvarjal. Nad njegovo ustvarjalnostjo in talentom so bili tako učenci kot učitelji zelo navdušeni.

BESEDILO in FOTO: Maja Mihajlović, 8. b

OGLED OBČINSKE KNJIŽNICE JESENICE

V četrtek, 4. 4., smo se učenci 7. razreda odpravili na ogled Občinske knjižnice Jesenice. Ogled je potekal v sklopu nacionalnega projekta z naslovom Rastem s knjigo. Gre za projekt spodbujanja branja, ki se izvaja že od leta 2006.

V avli občinske knjižnice nas je najprej pozdravila prijetna knjižničarka in nas seznanila z osnovnimi podatki te javne ustanove. Nato pa je sledil ogled obeh oddelkov. Najprej smo si ogledali oddelek za odrasle, nato pa še otroški oddelek. Knjižničarka nam je pokazala sistem zlaganja knjig UDK, nam predstavila gradiva, ki si jih je možno izposoditi, nas povabila, da se včlanimo v njihovo knjižnico ter nas opozorila na prostorsko stisko knjižnice.

Za tem smo se razdelili v pet skupin in vsaka skupina je na otroškem oddelku poiskala knjigo, ki bi jo priporočila drugim. Sošolcem smo predstavili izbrane knjige in jih povabili k branju. Nekaj predlogov pa je dodala tudi knjižničarka. Spodbudila nas je k branju knjig slovenskih avtorjev, predvsem knjig Ivana Sivca, Dese Muck, Primoža Suhodolčana in Nejke Omahen.

Nazadnje smo si ogledali kratek film o knjigi Avtobus ob treh, avtorice Nataše Konc Lorenzutti. Prav to knjigo pa smo prejeli v dar in nekateri se že veselijo (jaz sem knjigo že prebrala in povem vam, da je odlična) branja.

BESEDILO: Naja Garibović, 7. b

FOTO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

 

 

 

OBISK ZNAMENITOSTI KRAŠKEGA SVETA

V torek, 26. 3., smo si učenci osmega razreda ogledali Postojno. Ko smo stopili iz avtobusa, smo najprej odšli proti pomoru reke Pivke, kjer nam je vodnik predstavil ta zanimiv kraški pojav. Potem smo se odpravili proti Modrijanovi domačiji, kjer smo si ogledali stari mlin, ki stoji na reki Pivki. Tu je sledil ogled različnih slovenskih obrti, predvsem pa smo se posvetili življenju mlinarja in delu na žagi venecijanki.

Z velikim zanimanjem smo obiskali bogato interaktivno razstavo Expo jama kras, kjer smo se podrobneje seznanili s kraškim svetom, z njegovo zgodovino ter s pestrim živalskim svetom tega dela Slovenije. Omenjena razstava velja za največjo razstavo o krasu (in Postojnski jami) na svetu.

Nato pa smo si ogledali težko pričakovano Postojnsko jamo –  eno najbolj znanih turističnih točk v Sloveniji. Z jamskim vlakcem smo se popeljali dva kilometra v jamo in takoj začutili lepote tega kraškega pojava, še posebej nas je najprej očarala t. i. Plesna dvorana. Ko smo stopili iz vlakca, smo videli veliko kapnikov, dvoran in majhnih jamic. Dvorane, ki smo si jih ogledali, imajo svoja imena, in sicer Rdeča dvorana, Bela dvorana, Koncertna dvorana (največja dvorana v Postojnski jami) in Špagetna dvorana. V akvariju pa sta nas navdušili dve človeški ribici, o katerih smo se veliko pogovarjali že v šoli. Seveda pa nam kljub dokaj dolgemu ogledu ni zmanjkalo niti časa niti energije za obisk trgovinice s spominki.

Naše ekskurzije pa še ni bilo konec, saj smo se odpravili na ogled slikovitega in skrivnostnega Predjamskega gradu – največjega jamskega gradu na svetu. V tej mogočni stavbi smo si ogledali velike sobe, črno kuhinjo, ječe, viteško opremo in notranjost jame za gradom. Vodnik nas je popeljal po gradu in nam predstavil njegovo zgodovino. Kljub dokaj dolgi ekskurziji smo se dobre volje odpravili na avtobus in se podali proti Gorenjski. S sošolci smo se pogovarjali o zanimevem dnevu, se smejali smešnim zgodbam in kaj kmalu smo bili še na Jesenicah.

BESEDILO in FOTO: Tiana Petrović, 8. b