TONČKOVI TALENTI OGRELI PUBLIKO

14. 11., na rojstni dan pisatelja Toneta Čufarja, je na šoli potekala zanimiva prireditev z naslovom Tončkov talent. Kar precej učencev se je opogumilo in svoj talent predstavilo publiki in strokovni žiriji. Le-to so sestavljali ga. Mojca Čebulj, ga. Urška Willewaldt in g. Denis Porčič –  Chorchyp.

Nastopajoči so se predstavili s petejem, plesom, stand up komedijo, nekateri pa so celo rapali.

Predramili so dvorano, zato smo včasih kar z njimi zapeli, se nasmejali in jih nagradili z bučnim aplavzom. Največ pohval in spodbud pa so dobili s strani žirantov.

Na koncu prireditve je na oder stopil še Chorchyp, nastopajočim podelil priznanja in skupaj s pevci naše šole zapel nekaj najnovejših pesmi.

BESEDILO: Sara Bektašević, 7. b, in Alina Bektašević, 8. b

FOTO: ga. Angelica Podoš

KER SMO BRALI, SMO LJUBLJANO OBISKALI

Vsi učenci predmetne stopnje, ki smo se letos odločili opraviti Finžgarjevo bralno značko, smo se v sredo, 21. 11. 2018, odpravili v Ljubljano.

Najprej smo si v Narodni galeriji ogledali razstavo del priznane slovenske slikarke Ivane Kobilca. Razstavo bogati precej njenih poznanih del, med njimi vsekakor Kofetarica, Poletje, Holandsko dekle, Otroci v travi … 

Učenci smo reševali delovne liste in si tako še bolj vneto ogledovali razstavljena dela.

Celoten mesec december bo posvečen tej slikarki, saj se je Ivana v tem mesecu rodila (20. december 1861) in tudi umrla (4. december 1926).

Sledil je ogled 34. Slovenskega knjižnega sejma. Večina izmed nas je na sejmu že bila, zato smo hiteli iskati knjige, ki jih bomo brali letošnjo zimo, si ogledovali novosti in prisluhnili gostom letošnjega knjižnega sejma.

BESEDILO in FOTO: Naja Garibović, 7. b

KAJ SPOROČA IZZIVALEC ULICE 2?

V četrtek, 21. 11. 2018, so osmošolci in devetošolci prisluhnili zelo poučnemu in zanimivemu dokumentarnemu programu Izzivalec ulice 2.

Gostje so se osredotočili na poznavanje in predvsem prepoznavanje različnih nevarnosti, ki danes prežijo tako na mlade kot odrasle. Pomembno je krepiti lastno odgovornost pri odločanju v življenju, misliti s svojo glavo in se zavedati naše ranljivosti in zasvojljivosti.

Vsebine so bile podkrepljene z video izseki filmov, gledaliških predstav, govori znanih oseb na področju vzgoje, medijev, znanosti … V popoldanskem času pa so podobnemu predavanju prisluhnili še starši naših učencev in učitelji.

BESEDILO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: g. Goran Ilić

 

ZAJTRK – TRADICIONALEN, SLOVENSKI, ODLIČEN

V petek, 16. novembra, smo obeležili dan slovenske hrane, s katerim želimo opozoriti ljudi na pomen oskrbe prebivalstva s kakovostno hrano iz lokalnega okolja.

Lokalna pridelava, predelava in poraba hrane so pomembne predvsem zaradi ohranjanja kmetijskih površin in podeželja kot celote. Pri tem se varuje tudi okolje, saj je transport bistveno krajši, vzdržuje se dobro zdravstveno stanje prebivalstva, saj le-to uživa kakovostno hrano, pomembno vlogo pa igra tudi samooskrba.

Ena izmed pomembnih aktivnosti dneva slovenske hrane je tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. V okviru tega projekta smo po vseh slovenskih šolah in vrtcih ta dan za zajtrk jedli živila, pridelana v Sloveniji, po možnosti celo v ožjem okolju. Poleg tega je zaželjeno, da so živila pridelana na ekoloških kmetijah, kar daje hrani še dodatno kvaliteto, saj taka živila ne vsebujejo zdravju škodljivih pesticidov in so torej pridelana na človeku in naravi prijazen način.

Kot veste, na naši šoli veliko pozornosti namenjamo ravno spodbujanju ekološkega kmetovanja in to preko celega leta. Tako je ves med in marmelada, večina kruha in pekovskih izdelkov, veliko mleka in mlečnih izdelkov, tudi mesa in mesnih izdelkov ter velika večina sadja iz ekološke pridelave. S tem kot veliki porabniki spodbujamo ekološko kmetovanje, saj povečujemo povpraševanje po takšni hrani in s tem vplivamo tudi na nižanje cen. Moja želja je namreč, da bi takšna hrana postala dostopna prav vsem ljudem.

V šoli smo ta dan nudili brezplačen zajtrk, ki je bil sestavljen iz bio medu, bio masla, zaseke, bio črnega kruha, bio mleka in jabolka. Vsa živila so bila slovenskega porekla.

BESEDILO in FOTO: ga. Saša Femc Knaflič, vodja šolske prehrane

NAŠI DEVETOŠOLCI NA GIMNAZIJI JESENICE

Na Gimnaziji Jesenice sta v ponedeljek, 12. 11. 2018, potekala Projektni dan in Dan mladih raziskovalcev. Omenjenih dveh dogodkov so se lahko udeležili devetošolci, ki jih zanimajo veščine podjetnosti. Sem sodijo ustvarjalnost, vizija, timsko delo, motivacija ipd. Tako so se za obisk odločili tudi nekateri naši devetošolci.

Tisti, ki jih je bolj kot podjetnost zanimalo raziskovanje, pa so se udeležili delavnic s področja fizike, kemije, biologije in računalništva. Pri biologiji so mikroskopirali ustno sluznico, rdečo čebulo …, pri kemiji pa je bila tema forenzika.

Bilo je zanimivo in zelo poučno, zato vabimo bodoče devetošolce, da se drugo leto pridružite gimnazijcem, da boste skupaj raziskovali, računali, klepetali …

BESEDILO: ga. Sabina Rekar in ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: ga. Sabina Rekar

SREČANJE S HONEY

V  mesecu oktobru smo se učenci 6. č razreda pri razredni uri srečali s psičko Honey, zlato prinašalko, ki jo večkrat srečamo na naših hodnikih. Z gospo Janko Bergel Pogačnik izvajata terapevtska srečanja. Preživeli smo prečudovito uro. Pa si poglejmo, kaj smo o druženju s Honey zapisali učenci.

Vstopili smo v učilnico, kjer sta nas čakali učiteljica Janka in njena psička Honey. Razdelili smo se v štiri skupine – tri skupine so oblikovale zapise o tem, kaj nas žalosti, jezi, veseli, kaj je strah  …, ena skupina pa se je posvetila Honey.

Takoj, ko sem stopila v učilnico, me je oblilo veselje. Honey je bila vesela, ko smo jo božali in jo ogovarjali. Bilo je zelo lepo.

Srečanje s psičko mi je bilo zelo všeč. Terapevstka Honey je svetlo rjave barve. Je zelo prijazna. Najlepše mi je bilo, ko smo jo božali, ji dali vodo, jo krtačili in jo oblekli v odsevnik.

Ko sem prišel na preduro, smo kmalu odšli iz učilnice. Malo sem bil začuden, ker navadno ostanemo v razredu. Potem pa smo prišli na razredno stopnjo in kmalu sem zagledal psičko. Bil sem zelo presenečen. Najprej smo se pogovarjali o tem, kako ravnati s psom, nato pa smo se razdelili v skupine. Razredna ura mi je bila zelo všeč.

To je bila nepozabna razredna ura.

Honey smo božali po hrbtu. Želim si, da bi vsi učenci na tak način spoznali pse in njihovo naravo.

BESEDILO: učenci 6. č razreda

FOTO: ga. Bojana Osenk Martinjak

PESTER, A ZANIMIV SEPTEMBER

Novo šolsko leto se je komaj dobro začelo, mi pa smo se v mesecu septembru lotili že marsičesa. Tako so se naši četrtošolci odpravili v Doslovče, kjer so si ogledali rojstno hišo pisatelja Frana Saleškega Finžgarja.

Le nekaj dni za njimi pa so vanjo vstopili tudi osmošolci, ki so si v krajih pod Stolom ogledali še Prešernovo, Jalnovo ter Čopovo rojstno hišo. Jalnov pranečak tudi tokrat nikogar ni pustil ravnodušnega.

Okoli sivega očaka Triglava se plete mnogo zanimivih zgodb in prav tem so z velikim veseljem prisluhnili učenci 3. razreda.

Tudi v soboto smo bili v šoli pridni – nekateri pri urah slovenščine, matematike, zgodovine …, drugi pa smo se učili vezenja …

… gnetli glino …

… merili, tehtali, računali … in se imeli tudi v soboto v šoli lepo!

BESEDILO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: ga. Jožica Škedelj, ga. Janka Bergel Pogačnik, ga. Maja Kamenščak in učenci IP – vzgoja za medije – tisk