OSTATI ZDRAV IN SREČEN

V četrtek, 26. 11. 2015, smo učenci 8. a razreda prisluhnili predavanju o zdravju pubertetnikov, ki ga je vodila ga. Ksenija Noč. Pogovarjali smo se o ustrezni prehrani, osebni higieni, se nasmejali nadležnim mozoljem in se posvetili spoštovanju drug drugega in sebe.

IMG_1193

Raziskave so pokazale, da se mnogo najstnikov nezdravo prehranjuje, zato smo večino časa namenili prav tej temi. Vsak od nas bi moral na dan popiti 2 l vode in opustiti sokove. Prav tako se prezgodaj srečujemo z alkoholom, kar pa je popolnoma nepotrebno.

IMG_1194

Nato pa smo se razdelili v pare. Delavnica je potekala tako, da je vsak udeleženec na list narisal svojega sošolca, s katerim je bil v paru. Ob risbi smo zapisovali pozitivne lastnosti sošolca in zanimivo je bilo, kako so nas nekateri opisi presenetili. Šele takrat smo se zavedali, kako prav bi bilo, da bi se bolj pogosto družili med seboj.

Predavanje smo zaključili s pogovorom o pomembnosti določenih stvari v življenju in ogledu zelo zanimivega kratkega filma.

 

BESEDILO: Šejla Bešić, 8. a

FOTO: Lea Jokić, 8. a

RAZSTAVA O PRVI SVETOVNI VOJNI

Učenci zgodovinskega krožka z mentorico, go. Bojano Osenk Martinjak, smo v lanskem šolskem letu raziskovali prvo svetovno vojno. Letos pa smo se odločili, da pripravimo tudi razstavo, ki si jo lahko ogledate na galeriji pri zbornici.

IMG_1182

Dela smo se lotili tako, da smo spraševali znance, če doma shranjujejo ostanke iz prve svetovne vojne (ta vojna je potekala pred 100 leti, zato je bilo težko najti predmete in dokumente). Obrnili smo se na Gornjesavski muzej na Jesenicah (kasarna – Glasbena šola), tam pa so nam prijazno priskočili na pomoč in nam ponudili kar nekaj dokumentov in fotografij.

IMG_1175

Tako smo ugotavljali, kako so gradili cesto čez Vršič. Vedeli smo, da so jo gradili  ruski ujetniki, nismo si pa znali predstavljati, kako so živeli in kako je potekalo delo. Ugotovili smo, da so bili ujetniki slabo oblečeni, da so živeli v preprostih lesenih barakah. Zaradi hudega mraza pa jih je tudi zelo zeblo. Pozimi so se sprožali številni plazovi. Eden takih je 8. marca 1916 pridrvel s pobočja Mojstrovke in je terjal 110 življenj ruskih ujetnikov in 7 življenj avstrijskih stražarjev. Poročilo o tem lahko vidite na razstavi, kjer pa si lahko ogledate še načrte za bajonete, patrone in žičnice, ki so jih narisali v jeseniški železarni in jih tudi izdelali. Jeseniška železarna je bila v tem času močno povezana z vojno in gradnjo vršiške ceste.

IMG_1176

Na razstavi si boste lahko prebrali zgodbe ljudi, ki so preživeli vojno, in si ogledali dopisnice in razglednice vojakov, ki so jih pisali z bojišča.

Za našo nalogo in raziskavo smo prejšnje leto prejeli zlato priznanje na tekmovanju iz zgodovine v Ljubljani. Nalogo smo predstavili tudi našim vrstnikom v Kranjski Gori v Liznjekovi domačiji (muzeju).

BESEDILO: ga. Bojana Osenk Martinjak

FOTO:  Rok Pečar, 9. b

OBISK PARLAMENTA IN KNJIŽNEGA SEJMA

Učenci, ki pridno berejo knjige za Finžgarjevo bralno značko, so bili v sredo, 25. 11. 2015, nagrajeni z ogledom Slovenskega parlamenta in Slovenskega knjižnega sejma v Ljubljani.

IMG_1148

Po končani 3. šolski uri smo se z avtobusom odpeljali proti Ljubljani. Najprej smo si ogledali Slovenski parlament. Kar malce nenavadno je bilo, ko smo morali odložiti ročno prtljago (nahrbtnike in torbice) in jakne, da jih je ustrezno osebje pregledalo, ravno tako so pregledali tudi nas z napravo za odkrivanje nevarnih predmetov.

IMG_1149

Po varnostnem pregledu smo se odpravili v sejno dvorano, kjer smo izvedeli nekaj glavnih značilnosti parlamenta (od njegove zgodovine pa vse tja do števila poslancev in zakonov, ki jih le-ti sprejemajo).

IMG_1155

Sledil je ogled preddverja velike dvorane, kjer smo z zanimanjem prisluhnili zgodovini Slovencev, uprizorjeni na freski, ki krasi vse štiri stene. Avtor freske Zgodovina Slovencev od naselitve do konca druge svetovne vojne je akademski slikar Slavko Pengov. Ravno med ogledom pa so se nam pridružile poslanke, s katerimi smo se fotografirali.

IMG_1169

Letos Ljubljana gosti že 31. Slovenski knjižni sejem, katerega osrednja tema je minuli teroristični napad v Parizu. Tako kot vsako leto smo se tudi letos sprehodili med razstavljenim gradivom, kako knjigo prelistali, kako zanimivo pa tudi kupili.

BESEDILO in FOTO: Mateja Cuznar Zadnik

ZVOKI GLASBIL POLEPŠALI DAN

24. 11. 2015 so si učenci tretjih in četrtih razredov ogledali zanimivo predstavitev glasbil. Kot predstavnika šolskega novinarstva sva obiskala učence 4. a razreda in njihovo razredničarko, go. Bojano Frank.  Četrtošolci so povedali, da so si zapomnili predvsem zvok in obliko naslednjih glasbil: harfe, kitare, bobnov in violine.

harfa_violina0007

Na predstavi pa jih je še posebej  navdušil glas operne pevke. Najboljši del pa je prišel na koncu, saj so učenci lahko zaigrali na omenjena glasbila. Pravijo, da so na predstavi zelo uživali in da bi si kaj podobnega z veseljem ponovno ogledali.

harfa_violina0005

BESEDILO: Maj Benič in Žiga Pristov, 8. a

FOTO: g. Klemen Klemenc

BOŽIČNO-NOVOLETNE DELAVNICE

V ponedeljek, 16. 11., in v torek, 17. 11. 2015, so na šoli potekale različne ustvarjalne delavnice. Izdelke teh delavnic (poleg mnogih drugih) se je že dalo kupiti na prvem bazarju, ki je bil v četrtek, 19. 11. 2015.

DSC_0067

O spretnostih sedmošolcev smo že pisali v članku z naslovom Ustvarjalni sedmošolci, tokrat pa se bomo dotaknili božično-novoletnih delavnic ostalih razredov predmetne stopnje.

IMG_1464

IMG_1494

Tako so nekateri izdelovali punčke iz papirja in raznih dodatkov, ki so punčke še polepšali, nekateri so svojo domišljijo vnesli v izdelovanje prazničnih čestitk in novoletnih okraskov, drugi pa so izdelovali snežake in pekli okusne piškote.

DSC_0078 (2)

DSC_0085 (2)

Seveda pa niso manjkale smrečice in adventni venčki, ki bodo kmalu krasili domače mize in oznanjali božič.

IMG_1479

BESEDILO: Naja Varl, Tamara Brkić , 8. a
FOTO: Naja Varl, 8. a

NAŠ TONE ČUFAR

V petek, 13. 11. 2015, smo se s šolsko kulturno proslavo spomnili na obletnico rojstva Toneta Čufarja, po katerem nosi ime tudi naša osnovna šola.

Rodil se je 14. 11. 1905 na Jesenicah. Otroštvo je preživljal v planinah okrog Bohinjske Bele, zaradi vojne in pastirstva pa žal ni mogel redno obiskovati šole. Po vojni se je izučil za mizarja. Obiskoval je dvoletno mizarsko šolo v Ljubljani, po zaključeni šoli pa se je vrnil nazaj na Jesenice. Umrl 11. 08. 1942 v Ljubljani.

IMG_1499 (2)

Tone Čufar

Na proslavi, ki so jo pripravili učenci pod vodstvom ge. Urške Willewaldt, so recitirali in deklamirali njegove pesmi ter nam podrobneje predstavili njegovo življenje.

IMG_1498 (2)

Jože Čufar – brat Toneta Čufarja

V šoli (poleg učilnice SL1) pa si lahko ogledate razstavo, ki nazorno prikazuje Čufarjevo življenja in dela, nekaj fotografij pa predstavlja uprizoritve njegovih del v gledališču. Razstavo je pripravila ga. Marjetka Noč.

BESEDILO: Lana Jusufagić, Saša Hrast, 8. c, ter Selma Huskić, 7. b
FOTO: Sani Solaković, Fetije Muqa in Žiga Pristov, 8. a

Mmmm, kako je dobro! (Tradicionalni slovenski zajtrk)

V petek, 20. novembra 2015, smo že četrtič obeleževali dan slovenske hrane, s katerim želimo opozoriti ljudi na pomen oskrbe prebivalstva s kakovostno hrano iz lokalnega okolja. Ena izmed pomembnih aktivnosti dneva slovenske hrane je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki smo ga v šolah in vrtcih izvajali že peto leto zapored.

IMG_1064 (2)

Ta dan smo imeli na voljo brezplačen zajtrk, ki je bil sestavljen iz medu, bio masla, zaseke, ajdovega kruha z orehi, bio mleka in bio jabolka. Vsa živila so bila slovenskega porekla, pridelana oz. predelana na Gorenjskem.

IMG_1077

Tudi kosilo je bilo značilno slovensko, saj je bil jedilnik sestavljen iz domače bučne juhe, kranjske klobase, kisle repe in pretlačenega krompirja.

Zajtrk in kosilo sta bila zelo okusna. Prav prijetno je bilo videti toliko učencev in tudi odraslih, ki so z veseljem posegli po slovenskih dobrotah.

IMG_1080 (2)

Tudi letos je dogodek potekal pod vodstvom ge. Saše Femc Knaflič. Prav njen in osebju v kuhinji pa gre zahvala za to, da smo se dobro in zdravo najedli!

IMG_1103 (2)

BESEDILO: Margerita Grune, Šejla Bešić in Lea Jokić, 8. a

FOTO: Tamara Brkić in Anja Žunec, 8. a

 

NEŽNO SRCE in PTIČJE HIŠKE

Tudi učenci 6-ih razredov so imeli v ponedeljek, 16. 11. 2015, zelo zanimiv tehnični dan. Osrednja tema je bila tokrat ekologija. Na začetku pouka so najprej prisluhnili branju pesmic iz knjige Nežno srce.

SSA46353 (2)

Ker bo menda letos kratka, a huda zima, bodo učenci v okviru projekta Jesenice imajo srce poskrbeli za ptičke. Po skupinah so pri ge. Jožici Urukalo pripravili nosilce za lojne pogače, iz barvnega papirja oblikovali ptičke in nato izdelali ptičje hiške.

SSA46318 (2)

Pri ge. Magdi Kosič pa so pripravili lojne pogače. Pri predmetu tehnika in tehnologija (TIT) smo lojne pogače privezali na nosilce in jih obesili na veje dreves okoli naše šole.

SSA46331

SSA46325 (2)

Na gregorjevo (12. 3. 2016) pa bomo okoli srca (plakat) prilepili izdelane barve ptičke in ptičje hišice ter plakat prilepili na steklo ob vhodnih vratih. Za naslednjo zimo pa bomo v spomladanskem času pri TIT izdelali leseno ptičjo hišico.

SSA46357 (2)

BESEDILO in FOTO: ga. Jožica Urukalo

 

OD KNJIGE DO REFERATA

Učenci 9-ih razredov smo v okviru tehničnega dne, ki smo ga izvedli v ponedeljek, 16. 11., oz. v torek, 17. 11. 2015, oblikovali referate o pesnikih oz. pisateljih. Prvo uro je pouk potekal pod vodstvom ge. Maje Pirija. Vsebinsko in stilno smo analizirali posamezne odlomke iz književnih del, drugo uro pa smo pri ge. Marjetki Noč razvrščali dela posameznih književnikov.

DSC_0087

Naslednji dve uri pa smo sedeli za računalniki in se učili oblikovati referat oz. seminarsko nalogo. Pri tem pa so nam pomagali g. Goran Ilić in ge. Mojca Čušin in Mateja Cuznar Zadnik. Dokončan referat bomo dali v pregled in oceno našim učiteljicam slovenščine, književnike pa bomo predstavljali v obliki govornih nastopov.

BESEDILO: Rok Pečar, 9. b

FOTO: g. Klemen Klemenc

 

 

 

 

USTVARJALNI SEDMOŠOLCI

V ponedeljek, 16. 11. 2015, smo se učenci sedmih razredov ob 8.20 zbrali v šoli. Vsak oddelek sedmega razreda se je odpravil v svojo učilnico. V razredu smo najprej poslušali razlago o ekologiji gospe učiteljice, prebrali odlomek iz knjige in pričeli izdelovati plakate.

DSC_0076

Pri drugi uri smo izdelovali snežinke iz papirja. Pri tej uri nam je bilo zelo všeč, saj smo se lahko med izrezovanjem glasno pogovarjali, si pripovedovali vice in podelili kaj zanimivega. Kljub sproščenosti pa so nastali zelo lepi izdelki, ki bodo v prihodnjem mesecu krasili našo šolo.

DSC_0073

BESEDILO: Maja Grah, 7. b

FOTO: g. Klemen Klemenc