PO POKLICU BOM …

V petek, 11. 1. 2019, je na naši šoli potekala 16. predstavitev srednješolskih programov. Na prireditvi je sodelovalo 10 srednješolskih ustanov ter dva dijaška domova. Predavatelji so predstavili 57 programov.

Z obiskom smo bili zelo zadovoljni, pogrešali smo le več obiska staršev otrok naše šole. Devetošolce do sprejema odločitve o vpisu v srednješolsko izobraževanje ločijo le še slabi trije meseci. Upamo, da smo jim s prireditvijo nudili ustrezne informacije in jim s tem olajšali izbiro. Lahko si preberete kratek intervju s predstavniki nekaterih srednjih šol, ki so ga opravile učenke poklicnega krožka pod mentorstvom ge. Sabine Rekar.

Ekonomska gimnazija in srednja šola Radovljica

Za kateri vaš program je največ zanimanja? Na naši šoli je največ interesa za vpis v program medijski tehnik.

Kje vaši dijaki kasneje najdejo zaposlitev? Naši dijaki se najpogosteje zaposlijo na radijskih in televizijskih postajah ter v oblikovalskih agencijah.

Kateri predmet je vašim dijakom najtežji? Največ težav jim predstavlja učenje matematike.

Kdaj se pri vas začne pouk? Koliko ur dnevno traja pouk? Pouk se prične ob osmi uri, traja pa običajno 6 šolskih ur.

Ali je pri vas ocenjevanje napovedano? Da, pri večini predmetov je napovedano.

Gimnazija Jesenice

Kdaj se pri vas začne pouk? Koliko ur dnevno traja pouk? Pouk se običajno začne ob 7.40 in traja do 14.05. Ena šolska ura v dopoldnevu je namenjena malici.

Kateri predmet je vašim dijakom najtežji? Naši dijaki imajo največ težav pri usvajanju učne snovi iz matematike.

Ali je pri vas ocenjevanje napovedano? Da.

Kako se lahko vpišem v mešani oddelek (športni in navadni)? Svoje želje o razvrstitvi v posamezen oddelek lahko učenke in učenci izrazite ob postopku vpisa v šolo. Če obstaja prosto mesto, željo uresničimo.

Kako in kdaj zaprosimo za status športnika, če se ne želimo vpisati v športni oddelek, ampak v običajnega? Za podelitev statusa športnika lahko zaprosite v septembru.

Katere študije najpogosteje izbirajo vaši dijaki? Ali se vsi vpišejo na študij? Vsi dijaki si želijo šolanje nadaljevati, najpogosteje se vpišejo na inženirske smeri.

Šolski center Škofja Loka

Za kateri vaš program je največ zanimanja? Največ vpisa imamo v program strojni tehnik.

Kje vaši dijaki kasneje najdejo zaposlitev?  Pogosto dobijo zaposlitev v podjetjih, kot so Acroni, Sumida, Iskra Lipnica in Veriga Lesce.

Kateri predmet je vašim dijakom najtežji? Naši dijaki imajo največ težav z učenjem robotike.

Ali že izvajate programe v vajeniški obliki? Je za to obliko veliko zanimanja? Kakšne so prednosti te oblike? Programe v vajeniški obliki že izvajamo. Za vpis v te programe je srednje velik interes. Dijaki, ki se izobražujejo v vajeniškem načinu, v času šolanja pridobijo več praktičnih izkušenj.

Dijaški dom Bežigrad in Dijaški dom Tabor

Dijaki katerih šol stanujejo pri vas? V dijaških domovih stanujejo dijaki različnih šol (plesne, dramske in splošne gimnazije, frizerske, gradbene, kemijske, oblikovne, medijske in vzgojiteljske šole).

Kakšna so pravila bivanja v domu? Pravila so opisana v pravilniku.

Kakšna je cena bivanja pri vas? Približno 200 evrov.

Ali se povezujete z učitelji vaših dijakov? Da.

Ali so dovoljeni obiski v vašem domu? Obiski so dovoljeni.

 

BESEDILO: Tjaša Kavčič, Danaja Križanič, Nika Razinger, 9. c

FOTO: ga. Neja Grohar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRISLUHNILI OPERI IN SI OGLEDALI MUZEJE

V torek, 8. 1. 2019, smo učenci od 6. do 9. razreda odšli v Cankarjev dom v Ljubljano na ogled opere Všeč si mi. V garderobi Cankarjevega doma smo najprej odložili jakne, si ogledali razstavo v preddverju, nato pa so nas kaj kmalu povabili v Linhartovo dvorano. Posedli smo se na določena mesta in nestrpno pričakovali začetek opere.

Operni pevci in plesalci so nas popeljali v čudovito zgodbo, ki je govorila o beguncu Tariku in Slovenki Vesni, torej najstnikih iz dveh popolnoma različnih kultur. Mladostnika sta se znašla v zapletenih osebnih in družbenih razmerjih med prijateljstvom in zadržanostjo, pogumom in strahom, sprejemanjem in zavračanjem.

Vesna v Tariku vidi več kot begunca. Zanjo je prijeten fant, drugačen od sošolcev, rada je v njegovi družbi in se z njim pogovarja. Tarik ji pripoveduje zgodbe iz svojega otroštva – obuja spomine na sončne dni, hkrati pa preseneti z izseki iz časa vojne. A Vesna se ne da. Ko v naših kraju izbruhnejo nesoglasja o  beguncih, se edino ona odločno zavzame za Tarika in ga pogumno brani. Se ji pridrži še kdo ali ostane sama?

Po končanem ogledu opere smo se po razredih odpravili po mestu in si ogledali kulturne znamenitosti v bližini muzejev, ki smo si jih ogledali nazadnje. Šestošolci so se odpravili v Mestni muzej, sedmošolci v Narodnega, osmošolci in devetošolci pa so si na Gospodarskem razstavišču ogledali razstavo Body Worlds Vital.

Razstava razkriva kompleksnost človeškega telesa in tridimenzionalni vpogled v naš notranji ustroj. Namesto modelov so na razstavi prava človeška telesa, kar omogoča pogled v telo, kot ga po navadi vidijo samo zdravniki in znanstveniki.

Sedmošolci smo se najprej rezdelili po razredih ter se odpravili v “preteklost”. Na ogled nas je popeljala prijazna gospa in nam prestavila določene razstavne eksponate.

Najbolj zanimiva je bila mumija. Pravo človeško telo so najprej namazali z mešanico zelišč in s smolo, nato pa so ga zavili v povoje. Mumije so v preteklosti hranili v grobnicah, saj so verovali, da je ohranjeno telo predpogoj za življenje na drugem svetu.

Preden pa smo zavili v sobo z mumijo, pa smo se podrobneje posvetili Rimljanom. Nekateri so postali čisto pravi Rimljani!

Videli smo tudi paleolitsko piščal – najstarejše glasbilo na svetu, najdeno prav pri nas v Sloveniji. Seveda smo si predsavljali precej večjo, kot je v resnici. Meri prebližno 11 cm.

Ogled smo zaključili pri sabljah. Postavili smo se v vrsto in kot pravi vitezi zavihteli težko sabljo, pri tem pa pazili, da je nismo v koga usmerili.

BESEDILO: Salina Hajdinjak Šumež, 8. a, Aleksandra Petrovski, 7. b, in Adis Smajlović, 9. c

FOTO: Aleksandra Petrovski, 7. b, in Adis Smajlović, 9. c

 

 

 

NOVOLETNO VOŠČILO

Novo leto naj zaseje vse, česar si srce želi! Ljubezen, zdravje in veselje življenje bogato naj vam obrodi, a vse začrtane naj cilje v uspeh usoda spremeni.

Vsem učencem, staršem in zaposlenim naše šole ter vam, dragi obiskovalci šolske spletne strani, želimo zdravo in uspešno leto 2019!

učenci izbirnih predmetov – šolsko novinarstvo in vzgoja za medije – tisk

 

 

VESELO NA NOVOLETNEM PLESU

Učenci 9. razreda so v petek, 21. 12. 2018, organizirali tradicionalni šolski novoletni ples. Najprej so na plesišče povabili učence razredne stopnje in njihove učitelje, kasneje pa so se pridružili še učenci predmetne stopnje.

Večina učencev se je zapodila k palačinkam, ki so dišale po celi avli šole. Nekateri so si jih provščili s čokoladnim nadevom, druga pa z okusno marmelado.

Seveda pa niso manjkale niti srečke! K sreči je vsaka prinesla kako lepo darilo.

Na plesišču se je vrtela različna glasba. Nekateri so plesali, se družili, zabavali, nekateri pa so se na hodniku pogovarjali, se igrali kako igro itd. Tako si je vsak posameznik na svoj način pričaral lep zadnji decembrski šolski dan.

BESEDILO: Katarina Nedić, 7. b

FOTO: Maks Frelih, 8. b

POZDRAVLJENA, DOMOVINA!

26. 12. praznuje naša domovina. Na ta dan Slovenci obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti. Tudi v šoli smo se poklonili domovini in pripravili kar dve proslavi – eno za učence razredne stopnje in drugo za učence predmetne stopnje.

Najprej so se na oder podali mlajši učenci. Ti so rapali, plesali peli, se smejali … Tako kot vedno smo se tudi tokrat razveselili pevcev šolskega pevskega zbora. Kmalu za njimi pa so zaplesale še petošolke.

Na koncu je pred občinstvo stopil nadarjeni rapar Edo s pesmijo slovenskega raparja Nipka z naslovom Noben me ne razume. Po končanem nastopu nam je Edo zaupal, da se s trudom in z nasmehom lahko veliko naučiš.

V četrtek, 20. 12., pa smo se proslave udeležili še učenci od 6. do 9. razreda. Prisluhnili smo pevskemu zboru, glasbenikom na različnih inštrumentih ter si ogledali baletno in plesno točko.

Glasebeni del je bil prepreden z zanimivimi sestavki o naši predragi domovini – o izvedbi plebiscita, enotnosti Slovencev, rojstvu države, njenih simbolih …

Na koncu pa je na oder stopila še gospa ravnateljica in pohvalila vse nastopajoče in njihove mentorje ter nam v novem letu zaželela veliko uspehov, zdravja in sreče.

BESEDILO: Leonela Pezdir, 7. a, in Marsel Čelebić, 7. b

FOTO: Gloria Struna, 7. a, in Marsel Čelebić, 7. b