OKOLI SIVEGA OČAKA TRIGLAVA

Okoli sivega očaka Triglava se plete mnogo bajk in pravljic, ki jih skrivnostno molčeče skale, temni gozdovi pod njimi in s soncem obsijane planine tiho čuvajo v svojih nedrjih.

IMG_2685

Učenci 3. razreda so obiskali te kraje in rajžali po poteh triglavskih pravljic. Ogledali so si predstavo v naravi, kjer so na poti iz Mojstrane na Dovje srečevali vaške posebneže, domačine in bajeslovna bitja, ki so jim odstirali pravljično tančico starih šeg in navad, domislic, pregovorov in vraž.

IMG_2654

IMG_2668

IMG_2661

IMG_2694

 

BESEDILO: ga. Diana Novak (prirejeno po zgibanki Rajže po poteh triglavskih pravljic)

FOTO: učiteljice 3. razreda

ZRNO DO ZRNA POGAČA

V petek, 14. 10. 2016, je v Sokolskem domu v Škofji Loki potekal tujejezični recital JEZIK – KULTURA IN TRADICIJA. Nacionalnemu projektu, ki ga že 16. leto za slovensko mrežo Unescovih šol  organizira Gimnazija Škofja Loka, so se letos pridružili tudi učenci naše šole, in sicer Denis Pašagić (6. b), Nastja Ryzhenok (7. b), Ksenija Ryzhenok (3. c) in Veronika Ryzhenok (1. a).

DSCF4968

Projekt Jezik –  kultura in tradicija poudarja pomen rabe tujih jezikov skupaj z rabo materinščine.

DSCF4983

Jezik je orodje za sporazumevanje, obenem  pa se z jezikom učimo kulture naroda, spoznamo njegovo zgodovino in kulturno dediščino.

DSCF4966

Zato so našteti učenci z mentorico go. Eleno Vasilkovo  pripravili interpretacijo ruske poezije v ruščini in slovenščini.

DSCF4981

Leto 2016 je Organizacija Združenih narodov razglasila za mednarodno leto stročnic. Tako je bila osrednja tema letošnjega recitala hrana in temu so sledili tudi učenci s svojimi prispevki.

DSCF4986

BESEDILO in FOTO: ga. Elena Vasilkova

ŠESTOŠOLCI SPOZNAVALI SLOVENSKE NARODNE VZORCE

V četrtek, 13. 10. 2016, so imeli učenci 6. razreda tehnični dan. Spoznavali so različne slovenske narodne vzorce, ki so jih pri uri likovne umetnosti upodobili na papirju …

IMG_2703

IMG_2723

Pri uri glasbene umetnosti so se posvetili slovenskim ljudskim pesmim in ljudskemu plesu …

IMG_2733

Večina učencev pa se je prvič seznanila z vezenjem. Različni vbodi in narodni motivi so marsikoga prepričali, da je ta ročnodelska tehnika šivanke in niti zelo zanimiva.

IMG_2706

IMG_2708

BESEDILO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: ga. Linda Ropret in ga. Maja Kamenščak

BODI VIDEN – BODI PREVIDEN

Učenci 4. b in 4. c razreda so v torek, 4. 10. 2106, sodelovali na preventivni akciji Bodi viden – bodi previden, ki je potekala na Čufarjevem trgu na Jesenicah.

2016-10-04 11.32.02

Inštruktorji in policisti so učence poučili o varni uporabi varnostnega pasu v avtomobilu in uporabi odsevnega traku za pešce ob zmanjšani vidljivosti. S t. i. prevračalnikom pa so inštruktorji prikazali, kako pomembno je, da smo v avtomobilu pripeti z varnostnim pasom, ko se zgodi prometna nesreča in se avtomobil prične prevračati.

20161004_112501

20161004_112535

2016-10-04 11.07.02

Učenci so se preizkusili v zaviranju motorja, lahko pa so sedli tudi v policijski avto.

2016-10-04 11.48.46

Vsi stokovnjaki so poudarili, da smo sami odgovorni za svojo varnost, otrokom pa morajo biti pri tem najprej zgled starši.

2016-10-04 11.05.10

2016-10-04 11.03.56

Policist je prikazal pomembnost uporabe varnostne čelade. V stiroporno čelado je dal jajce, nato pa jo je z višine pol metra spustil na tla. Jajce se ni razbilo. Zavedali smo se, kako pomembno je, da nosimo čelado in tako preprečimo, da ne bi ob morebitni nesreči prišlo do poškodbe možganov.

20161004_112235

Na koncu preventivne akcije pa so organizatorji učencem podarili odsevne trakove.

BESEDILO in FOTO: ga. Monika Legat Mežek in ga. Mojca Klepac

NA MALI GROHARJEVI LIKOVNI KOLONIJI

V petek, 30. 09. 2016, je v Škofji Loki potekala Mala Groharjeva likovna kolonija. Udeležili so se je tudi trije učenci naše šole, in sicer osmošolci Luka Rozman, Zal Vukalić in Tinka Tonejc.

IMG_2614

Tinka Tonejc je svojo izkušnjo opisala takole: “Prejeli smo liste in pričeli risati. Lahko smo risali kar koli v starem delu Škofje Loke. Jaz sem risala bližnjo cerkev, Zal kip, ki je stal sredi trga, ter staro loško hišo, Luka pa je poleg kipa in hiše narisal še ulico v ozadju. Slike smo morali oddati med 15. in 17. uro. Po dolgem likovnem ustvarjanju se je dobro kosilo zelo prileglo.

IMG_2612

Še posebej mi je bilo všeč risanje karikatur, tj. risb z zelo poudarjenimi značilnimi potezami, lastnostmi upodobljene osebe, saj smo se ob tem zelo zabavali.”

IMG_2608

IMG_2615

BESEDILO: Tinka Tonejc, 8. b

FOTO: ga. Linda Ropret

Pri Finžgarju in Janši

Učenci 4. razredov so si 6. 10. 2016 ogledali rojstno hišo slovenskega pisatelja, dramatika in prevajalca Frana Saleškega Finžgarja v Doslovčah.

rojstna hisa

Vir: http://img.rtvslo.si/_up/upload/2014/03/16/65085538_clipboard01.jpg (Dostop 9. 10. 2016.)

V Breznici pa so si ogledali še en pomemben spomenik, tokrat malce drugačen – čebeljnak na Janševem vrtu. Namreč v bližnji vasi se je rodil slikar in čebelar Anton Janša, ki je svoje znanje o čebelarstvu ponesel v širni svet.

vsi

Pa poglejmo, kako so svoje vtise tega dne, strnili učenci 4. b razreda:

Fran Saleški Finžgar se je rodil v hiši, imenovani kajža. Dnevni sobi pa so takrat rekli hiša. Videli smo tudi črno kuhinjo in klet, ki so jo včasih imenovali “čevdrc”. V kleti pa smo videli tudi sliko Liska in gospoda Hudournika. Finžgarjev oče je bil krojač in je prvi v vasi kupil šivalni stroj. Bil pa je tudi zelo strog oče.

okno_blizu

Učenka Loti Rode pa je zapisala: V četrtek, 6. 10. 2016, smo se odpravili na kulturni dan v Doslovče. Ko smo prišli, smo si najprej odšli pogledat Antonov čebelnjak. Na njem so bile panjske končnice. Po ogledu čebelnjaka pa smo se odpravili proti Finžgarjevi rojstni hiši. Na poti smo si ogledali še vaško korito. Med potjo pa smo videli še kozo, zajce, krave, bike in pujse. Potem pa smo prišli v Finžgarjevo rojstno hišo. Sprejela nas je prijazna gospa. Povedala nam je štiri zgodbe iz preteklosti. Ogledali smo si hišo, kamro in “čevdrc”. Finžgarjev oče je bil prvi v vasi, ki je kupil šivalni stroj.

BESEDILO: učenci 4. b razreda

FOTO: ga. Monika Legat Mežek

HODIL PO ZEMLJI SEM NAŠI …

Učenci 9-ih razredov smo se 22. 09. 2016 odpravili na celodnevno ekskurzijo po Primorski.

Vsi zaspani, vendar polni pričakovanj, smo pohiteli na avtubus ter pričeli … Mislimo smo, da bomo med potjo še mali zaspali, a je učiteljica hitro poprijela za mikrofon ter pričela z razlago. (Naja Varl, 9. a)

Odpeljali smo se proti Zgornjesavski dolini. Kmalu sem zagledal veličasten spomenik Jakobu Aljažu, ki je s prstom kazal proti Triglavu. (Aleš Jakopič, 9. a)

Med poslušanjem razlage sem občudovala reko Savo Dolinko, kako lepo se je vila med vsemi temi kraji. Ko smo se peljali skozi Gozd Martuljek smo videli v čudovitih jutranjih barvah obsijan Špik. (Tamara Brkić, 9. a)

DSC_0004

Že smo bili na prelazu Vršč. Pot čez Vršič je bila dokaj naporna, saj smo morali prevoziti kar 50 ovinkov. Na poti sem videla Rusko kapelico, ki je letos obeležila 100 obletnico, slovesnosti pa se je pridružil tudi ruski predsednik Vladimir Putin. S postankom v Trenti smo se mimo Bovca odpeljali v Kobarid. Tam smo si ogledali Kobariški muzej. Prijazen vodič nam je predstavil tri sobe – Sobo zaledja, Črno sobo in Belo sobo. (Maja Pavličević, 9. a)

DSC_0021

Meni je bila najbolj všeč Bela soba. Razmišljal sem o tem, kako so morali vojaki visoko v gorah kopati strelne jarke in rove, da so lahko prišli do zaledja. (Aleš Jakopič, 9. a)

DSC_0040

Po ogledu muzeja smo se sprehodili do Kostnice, v kateri so pokopani italijanski vojaki. Poleg zelo zanimive kostnice smo bili deležni tudi čudovitega razgleda na Kobarid. (Tamara Brkić, 9. a)

DSC_0067

Po kratki malici smo se odpravili proti idrijskemu rudniku. Ko smo prispeli, smo si najprej ogledali film, ki pa mi ni bil preveč všeč. Nato pa smo se že odpravili v Antonijev rov. Ta ogled je bil najbolj zanimiv, saj smo nazorno videli, kako so včasih kopali živo srebro. V rudniku je bilo veliko pajkov, ki se jih nisem bal, punce pa so kričale kot malo nore.

DSC_0093

Po ogledu rudnika pa smo se odpeljali proti Cerknemu, kjer nas je že čakal prijazen vodič ter nas popeljal do Bolnice Franje. Tudi ta ogled je bil zelo zanimiv, povedano pa se je navezovalo na 2. svetovno vojno. Ko smo hodili po soteski, sem bil zelo utrujen, čeprav pot ni bila dolga. Tam nas je pričakalo 14 barak. Prav žal mi je bilo, da je izvirna zgolj ena, saj je druge leta 2007 odnesla močno narasla reka. (Aleš Jakopič, 9. a)

DSC_0129

DSC_0142

Ekskurzija mi je bila zelo zanimiva, saj sem se naučila veliko novega, mogoče sem marsikaj slišala prvič. Videla sem kraje, ki jih še nikdar nisem obiskala, se naužila primorskega zraka in polna veselja prišla domov. (Tamara Brkić, 9. a)

FOTO: Naja Varl, Tamara Brkić in Sani Adžović, 9. a