Spretni šestošolci

Letošnji šestošolci so se 22. 09. 2015 preskusili v vezenju, likovnem ustvarjanju in plesu. Učenci so bili razdeljeni v tri skupine, ki so jih vodili učitelji. Po skupinah so obiskovali različne učilnice in v vsaki se je našlo kaj zanimivega.

DSC_0428 (3) DSC_0427P (2)

Tako so v prvi skupini vezli – delali križce, kot so poimenovali prvo, najmanj zahtevno tehniko, v drugi skupini so ustvarjali (risali) nageljne različnih barv, v tretji skupini pa so prisluhnili slovenski ljudski glasbi in ob njenih ritmih tudi zaplesali.

DSC_0396

DSC_0421

Besedilo: Lara Sintič in Anja Žunec, 8. a

FOTO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

Ko sedmošolci postanejo naravoslovci

V torek, 22. 09. 2015, smo učenci 7. razredov izvedli naravoslovno-fizikalni dan. Razdelili smo se po skupinah ter pričeli s poskusi. Vsako šolsko uro smo obravnavali eno izmed sledečih tem: ločevanje snovi iz zmesi, zvok, valovanje in optika.

    DSC_0418

Pri ločevanju snovi iz zmesi mi je bila najbolj všeč vaja, pri kateri smo na filtrirni papir narisali rjavo piko ter ga dali v destilirano vodo. V vodi smo ga pustili približno 2 minuti. Ko pa smo pogledali filtrirni papir, je bilo na njem več različnih barv.

DSC_0408

T. i. vaja “pojoči kozarci” nas je pri uri, pri kateri smo obravnavali zvok, zelo navdušila. V kozarec s tankim pecljem smo nalili malo vode. Kozarec smo nato prijeli za pecelj ter z mokrim prstom krožili po obodu kozarca. Zdelo se je, kot da voda kroži, kozarec pa je “zapel”.

Pri temi valovanje je bila zanimiva vaja valovanje na vrvi. Na vsaki strani je nekdo prijel vrv ter jo zanihal levo in desno, potem pa vrv spustil. Na sredini vrvi je bila zavezana mašnjica, ki je bila vedno bliže osebi, ki je nihala vrv.

Pri uri optike sem najbolj uživala pri vaji, pri kateri smo izdelali svojo ‘kamero’. Naredili smo jo iz tulca, navadnega papirja in prosojnega papirja, v katerega smo naredili majhno luknjico. Potem smo skozenj pogledali pravilno obrnjeno številko ena, mi pa smo skozi tulec videli narobe obrnjeno enico.

DSC_0403

Vse delavnice so bile zanimive, predvsem pa smo veliko delali sami in se tako veliko naučili.

 

Besedilo: Maja Grah, 7. b, in Saša Hrast, 8. c

FOTO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

Hodil po zemlji sem naši …

Devetošolci so se konec meseca septembra odpravili na literarno-geografsko ekskurzijo po Primorski. V zgodnjih jutranjih urah so se v spremstvu učiteljic odpravili proti prelazu Vršič, se ustavili v Trenti, nato pa pot nadaljevali proti Kobaridu. Tam so si ogledali Kostnico in Kobariški muzej. V Idriji so si ogledali rudnik živega srebra, nazadnje pa so se ustavili še v Cerknem in obiskali Bolnico Franjo.

Po končani ekskurziji so devetošolci pri pouku slovenščine pisali doživljajski spis. Med bolje ovrednotenimi spisi so učenci izbirnih predmetov šolsko novinarstvo in tisk izbrali nekaj odstavkov iz doživljajskih spisov in jih objavili na šolski spletni strani. Pa jim prisluhnimo:

Bilo je težko vstati tako zgodaj. Najprej smo se z avtobusom odpravili proti Vršiču. Zanimala me je podoba Ajdovske deklice, saj mi je legenda o njej zelo všeč. Govori o tem, kako je deklica nekemu dečku prerokovala, da bo postal lovec in da bo ustrelil zlatoroga. Ko pa so za to prerokbo slišale deklice, so jo preklele. Tako je deklica okamenela. (Saara Kerić, 9. a)

1e_ajdovska deklica

Potem smo se odpravili proti Kostnici v Kobaridu, kjer so hranjene kosti padlih vojakov. Vsak vojak je imel na sebi obesek z osebnimi podatki. Ko je padel in tega obeska ni imel pri sebi, je bil pokopan v skupen prostor, če pa je imel obesek, so ga označili in napisali, kaj je bil (npr. narednik, vojak …). (Iris Hatić, 9. b)

IMG_2464

Obiskali smo Kobariški muzej. Od samega ogleda sprva nisem prav veliko pričakoval, a me je pozitivno presenetil. Ogledali smo si veliko maketo gorovja, nato pa se napotili proti Črni sobi. Že ime sobe mi je pognalo strah v kosti, ko pa smo vstopili, sem zagledal grozne podobe ranjencev 1. svetovne vojne. (Benjamin Hadžić, 9. a)

2b_muzej v kobaridu

V rudniku mi je bilo najbolj všeč. Pred vstopom v rov, smo si ogledali film, nato pa so nas razdelili v skupine. Prejeli smo rudarska oblačila, manjkala ni niti čelada. Videti smo bili prav smešno. Ogled je bil zelo zanimiv. V rudniku je bilo tesno in vlažno. Izvedela sem, da bomo živeli pet sekund manj, saj smo bili v rudniku, kjer je bilo prisotno živo srebro. (Iris Hatić, 9. b)

k14_rudnik

Na poti do Bolnice Franje sem se spraševal, kako so ranjence prenašali v bolnico in iz nje, saj takrat še ni bilo poti, po kateri smo kasneje hodili mi. Vodič nam je povedal, da so uporabljali »vlečno dvigalo«. Ogledali smo si vse barake in videli postelje, kuhinjo, razne medicinske pripomočke … V eni od barak pa je bila miza, na kateri so operirali in rezali ude. Najhuje je bilo, ko je bolničarjem zmanjkalo anestetikov in takrat so morali človeka operirati, ko je bil pri polni zavesti. V tej sobi je preteklo veliko krvi, zato se tu nisem prav dolgo zadrževal, saj me je obdajal neprijeten občutek. (Stefan Mitrić, 9. a)

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Pred šolo smo prispeli ob sedmi uri zvečer. Ekskurzija je bila zanimiva in z veseljem bi jo ponovila. Po ekskurziji smo bili izmučeni, a nič zato. Bilo je odlično in komaj čakam na fotografije, ki smo jih posneli ta dan. (Iris Hatić, 9. b)

Besedilo: Lea Jokić in Šejla Bešić, 8. a, in ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: ga. Mojca Čušin

Od Prešerna do Čopa

Na Pot kulturne dediščine smo se učenci 8-ih razredov odpravili v torek, 22. 09. 2015. Najprej smo odšli v Vrbo, rojstno vas našega največjega pesnika dr. Franceta Prešerna. Pred spomenikom Francetu Prešernu smo se seznanili z njegovim življenjem, še bolj pa smo ga doživeli, ko smo vstopili v njegovo rojstno hišo. Še posebej zanimiva je bila hiša – glavni stanovanjski prostor v kmečki hiši, današnja dnevna soba.

IMG_0831

Z velikim zanimanjem smo si ogledali tudi zbirko knjig, predmetov, razglednic …, ki so na kakršen koli način povezani s Prešernom. Vsekakor pa nismo mogli mimo razstavljenih Prešernovih pesmi in prevodov le-teh v različne jezike.

IMG_0833

Ponovno smo sedli na avtobus in se odpeljali proti Rodinam, kjer nas je z nasmehom na obrazu pričakal Jalnov pranečak. Gospod nas je popeljal v toplo hišo in nam na zelo zanimiv način predstavil življenje in dela pisatelja Janeza Jalna.

Nato smo si ogledali rojstno hišo Frana Saleškega Finžgarja. Finžgar je bil po poklicu duhovnik, nad pisateljevanjem pa ga je navdušil njegov ded. V 92. letu starosti je umrl v Trnovem v Ljubljani, pokopan pa je na Žalah.

IMG_0851

Na koncu pa smo odšli v rojstno hišo Matije Čopa v Žirovnici. Čop je bil jezikoslovec in literarni kritik, s svojim znanjem in z razgledanostjo pa je močno vplival na literarno ustvarjanje tesnega prijatelja Franceta Prešerna.

Besedilo: Šejla Bešić in Lea Jokić, 8. a

FOTO: Margarita Gruene, 8. a

Evropski dan jezikov tudi na naši šoli

V petek, 25. 09. 2015, smo na naši šoli praznovali evropski dan jezikov. Praznujemo ga že od leta 2001, in sicer vedno 26. septembra. Glavni namen evropskega dneva jezikov je spodbujati vse ljudi po svetu k učenju tujih jezikov.

IMG_0878

Na šoli smo se ob tem dnevu osredotočili tudi na najmlajše, ki se tujih jezikov šele učijo. Učencem prvih in drugih razredov so devetošolci brali knjige v angleškem jeziku in prebrano hkrati prevajali v slovenščino.

IMG_0879

V dopoldanskem času pa smo prisluhnili tudi radijski oddaji, katere osrednja tema je bil jezik. Še posebej zanimivi so bili pogovori v različnih jezikih. Tako smo lahko prisluhnili nemščini, francoščini, ruščini, španščini, hrvaščini, srbščini … Marsikaterega jezika sprva nismo prepoznali, a k sreči je bilo v dialogu vedno omenjeno glavno mesto države, katere jezik je bil predstavljen.

Besedilo in FOTO: Tamara Brkić, 8. a

Pesniki 4. c razreda

Šola iz čokolade

Jaz bi rad hodil v šolo iz čokolade.

Tam je za malico veliko čokolade,

tam je vsak učitelj iz čokolade,

tudi okna so vsa iz čokolade.

 

Učitelj uči, kako se jé čokolado

in ve vse o čokoladi,

še ocene so iz čokolade.

 

Kako bi rad hodil v šolo iz čokolade!

Mmm …

Nuša Klinar in Tadej Bohak, 4. c

 

Šola za rime

V šoli za rime

učitelj je Šime.

Črke zna prebrati

in tudi napisati.

Ko pouk se konča,

reče učencem pa pa.

Ela Markizeti in Ažbe Razingar, 4. c

Česa vas je strah?

Šolska psihologinja, ga. Andreja Jalen, se je z učenci tretjih razredov pogovarjala o strahu. Povprašala jih je, česa jih je strah, s kakšnimi »strahci« se srečujejo v šoli, kako velik je lahko strah, kako se naše telo odzove, kadar nas je strah, zakaj je strah koristen, kako si lahko sami pomagajo in kdo vse jih pomiri.

DSC_0432

Omenjene delavnice so potekale po dve šolski uri v vsakem razredu v tednu od 14. 09. do 18. 9. 2015. Učenci so bili na delavnicah zelo aktivni, predvsem so se veliko pogovarjali, malo pa so tudi risali in se igrali.

DSC_0436

Učenci so povedali, da jih je strah teme, roparjev, strašnih računalniških iger (npr. Five nights by Freddy,s), duhov, ugrabitev, zombijev, strašnih risank in filmov, volkov, bikov, kač, pajkov, morskih psov … Strah pa jih je tudi tega, da bi se izgubili, se skregali s prijatelji ali da bi se kdo iz družine preselil.

Izkazalo se je, da je tema zelo aktualna, saj so imeli učenci veliko povedati, z navdušenjem pa so tudi sodelovali in zastavljali vprašanja.

Besedilo: ga. Andreja Jalen

FOTO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

Na obisku v Savskih jamah

V četrtek, 1. 10. 2015, so učenci naše šole, ki jih zanima zgodovina, odšli v Planino pod Golico, kjer so si ogledali predstavo o pridobivanju železove rude v Savskih jamah.

Image0001

V zanimivi predstavi so nastopili rudar, rudosledec in celo plemeniti gospod Ruard. Goste so seznanili z zgodovino rudnika, delom rudarjev, predstavili pa so celo fosile. Prav ti pa so se učencem zdeli zelo zanimivi in lepi.

jame_2p

jame_3p

Nato pa je učence in spremljevalki, gospo Sabino Rekar in gospo  Bojano Osenk Martinjak, čakala še okusna malica, značilna za pridne rudarje – zaseka in kruh! Kot so nam kasneje povedali, se je malica resnično prilegla. Na tem mestu pa gre zahvala Razvojni agenciji Ragor, ki je zaslužena, da so udeleženci preživeli lep in zanimiv dan v bližnjih Savskih jamah.

Besedilo: Selma Huskić, 7. b, Fetije Muqa, 8. a

FOTO: ga. Bojana Osenk Martinjak

Pozdravljamo vas novinarji šolskega časopisa!

Spoštovani obiskovalci šolske spletne strani in zvesti bralci našega šolskega elektronskega časopisa!

Ne skrbite, nismo pozabili na vas! Tudi v letošnjem šolskem letu bomo s pisalom, z beležko, kdaj tudi z diktafonom, in seveda s fotoaparatom hiteli po šoli in redno beležili aktivnosti na »Čufarju«. Tako smo nekaj zapisov pripravili že v mesecu septembru. A ker se novinarskega dela šele učimo, smo si dovolili malce zamuditi z objavo novic. Poleg tega pa smo na učnih urah gostili tudi g. Klemna Klemenca, ki nam je pojasnil, kako naredimo kvalitetno fotografijo in na kakšen način jo uredimo v različnih računalniških programih.

Sedaj pa je že čas, da vam obljubimo, da vas bomo redno obveščali o dogajanju na naši šoli, hkrati pa vas vabimo, da se nam pridružite pri oblikovanju šolskega časopisa.