Svetovni dan otroka

Otroci so upravičeni do posebne zaščite in imajo svoje pravice. Te so zapisane v Konvenciji o otrokovih pravicah, v dokumentu, ki so ga Združeni narodi sprejeli 20. novembra, leta 1989. V čast izdanemu dokumentu vsako leto 20. novembra obeležujemo svetovni dan otroka. Ampak to že veste, kajne?

Pa veste tudi, da so po svetu te pravice kljub temu kruto kršene in da:
• so otroci med številnimi žrtvami oboroženih spopadov, v katerih pogosto izgubijo svoje življenje ali svoje družine;
• so številni otroci nasilno rekrutirani v vojsko, kar pomeni krut in takojšen konec njihovega otroštva;
• so tudi otroci prisiljeni v beg pred vojnami;
• je v svetu 152 milijonov otrok žrtev otroškega dela;
• nekatere države ne upoštevajo prepovedi obsodbe na smrt osebe, ki je storila kaznivo dejanje in je mlajša od 18 let;
• so otrokove pravice kršene tudi v Sloveniji, in sicer predvsem zaradi neenakosti in revščine, posledice varčevalnih ukrepov države, krize zaradi pandemije covida-19, prezapletenih postopkov vlaganja pritožb otrok pri varuhu človekovih pravic, ter zaradi diskriminacije predvsem romskih otrok, in sicer pri dostopu do ustreznega bivališča, pitne vode in izobraževanja.

Namen svetovnega dneva otroka je ozaveščati ljudi o pomenu in kršitvah otrokovih pravic po svetu ter dati otrokom priložnost, da je njihov glas slišan in upoštevan. Na ta dan se zato tudi v šolah vsako leto pogovarjamo o tem, v kolikšni meri so v svetu in pri nas upoštevane pravice otrok in v kakšnem svetu želijo otroci odraščati, najmlajši v vrtcih in šolah pa na ta dan na to temo ustvarjajo v delavnicah.

Pa še dve zanimivosti o dnevu otroka:
• Letos ta pomemben dan v Sloveniji poteka pod sloganom »vKLJUČite me, sem KLJUČ do rešitve«.
• Posamezniki, podjetja in institucije po vsem svetu se na dan otroka obarvajo v modro in s tem izkažejo podporo otrokom. Zakaj? Ker je modro, da podpiramo otroke. Ker je modro, da otroke postavljamo v središče naših sprememb.