KOLIKO JEZIKOV PA TI GOVORIŠ?

EVROPSKI DAN JEZIKOV

TO KNOW TWO LANGUAGES IS TO POSSES A SECOND SOUL

Charlemagne

Od leta 2001 na pobudo Sveta Evrope vsako leto praznujemo evropski dan jezikov.

Na svetu je med 6000 in 7000 jezikov, od katerih je v Evropi 225 avtohtonih. Najmanj polovica  svetovnega prebivalstva je dvojezična.

Evropski dan jezikov je namenjen učencem, učiteljem, kulturnim institucijam, skratka vsem ljudem.

Tudi na naši šoli smo že enajsto leto zapored praznovali ta dan. Na predmetni stopnji so učenci  izdelovali plakate na temo Quotes, Idioms and slang words. Devetošolci smo brali drugošolcem Magic Apple/Zdravilno jabolko, pripravli pa smo zanimivo radijsko oddajo.

Dan smo zaključili z razstavo naših izdelkov v razredih in na panojih pred učilnicami. Vabljeni, da si jih ogledate!

BESEDILO: ga. Marija Burnik

FOTO: ga. Neja Grohar in Elena Redžić, 7. b

ZANIMIVO NA POTI KULTURNE DEDIŠČINE

V torek, 24. 9., smo se učenci 8. razreda odpravili po Poti kulturne dediščine. Obiskali smo rojstne hiše znanih kulturnikov iz območja pod mogočnim Stolom.

Začeli smo s hišo Janeza Jalna, kjer nam je Jalnov pranečak na zanimiv in humoren način predstavil nekaj podatkov iz pisateljevega življenja. Najbolj pa smo si zapomnili, da je Janez Jalen oboževal zaseko in klobaso, po značaju pa je bil zelo trmast.

Pot smo nadaljevali v hiši Frana Saleškega Finžgarja. V tej mali kajži sredi brega smo najprej izvedeli, kako je živela Finžgarjeva družina. Obnovili smo znanje o njegovih delih, izvedeli, kako so v starih časih pletli prte, ter si ogledali razstavljene predmete.

Sledil je ogled Čopove hiše. Le-ta je popolnoma obnovljena. Tu smo si ogledali 20-minutni film, se pogovarjali o pomenu Matije Čopa za slovensko kulturo in poudarili njegov vpliv na Franceta Prešerna.

No, naša zadnja postaja pa je bila prav hiša našega največjega pesnika Franceta Prešerna. Všeč nam je bilo, da je bil vodnik zelo duhovit. Na zabaven in zanimiv način nam je  predstavil Prešernovo življenje.

Verjamem, da si bomo prav zaradi takšnega načina posredovanja snovi o Prešerenu zapomnili veliko več, kot bi si sicer.

BESEDILO: Ažbe Razingar, 8. c

FOTO: ga. Saša Femc Knaflič

SONČEN DAN MOBILNOSTI

Kot je verjetno večini že znano, je prejšnji teden potekal t. i. teden mobilnosti in tudi naša šola se je pridružila projektu Evropski teden mobilnosti s sloganom Gremo peš! Tako bo v mesecu septembru največ pozornosti namenjene prav hoji.

Učenci 7. a in 7. č razreda ter učenci, ki obiskujejo izbirni predmet okoljska vzgoja, smo se v ponedeljek, 16. 9.,  odpravili na trim stezo. Po pouku smo se zbrali pred šolo in se kaj kmalu peš odpravili proti stezi.

Med potjo smo se ustavljali na vmesnih postajah, na katerih smo naredili določene raztezne vaje.

No, nekateri pa so precej energije porabili že na poti navzgor, zato so na postajah raje malo počili.

Poleg tega, da smo razgibali telo in duha, pa smo pobrali smeti, ki jih je bilo na trim stezi kar nekaj.

BESEDILO: Loti Rode, 7. a, in Maša Malovrh, 7. č

FOTO: ga. Bojana Osenk Martinjak in ga. Bernarda Potočnik

ŠKRATEK BERGMANDELJC RAZISKUJE JESENICE

Učenci, ki obiskujejo turistične krožke v treh jeseniških osnovnih šolah, so v preteklem šolskem letu pod okriljem projekta Turizmu pomaga lastna glava oblikovali in izdali otroško panoramsko karto »ŠKRATEK BERGMANDELJC RAZISKUJE JESENICE«.

Glavni junak zemljevida je škratek Bergmandeljc, ki predstavlja risbe naravnih in kulturnih znamenitosti v občini Jesenice in predloge za aktivno preživljanje prostega časa v domačem kraju.

Namenjen je predvsem mladim turistom, družinam z otroki in šolskim skupinam. Otroški zemljevid je natisnjen v slovenskem in angleškem jeziku.

Vabimo vas, da obiščete  Turistično informacijski center – TIC Jesenice in prevzamete brezplačen izvod zemljevida.

Tudi v šolskem letu 2019/2020 vabimo učence, da se vključijo v projekt, katerega namen je raziskovanje, spoznavanje ter promocija turizma v občini Jesenice.

S privzgojeno ljubeznijo do domačega kraja bodo mladi lahko po svojih močeh ohranjali naravno in kulturno dediščino ter skrbeli za njeno urejenost.

BESEDILO in FOTO: ga. Hermina Biščević