DRUŽABNE IGRE V DOMU UPOKOJENCEV DR. FRANCETA BERGELJA JESENICE

V Domu upokojencev dr. Franceta Bergelja Jesenice smo v okviru interesne dejavnosti “Mladi osrečujemo starejše” z našimi prijatelji v januarju in februarju preizkušali svoje znanje in spretnosti v igranju družabnih iger.
Pogovarjali smo se o igrah nekoč, prinesli pa smo tudi novejše.
Čas nam vedno hitro mine, saj se veliko pogovarjamo.
“Vsaka živeta izkušnja, vsaka resničnost, s katero smo v življenju prišli v stik, je dleto, ki je ustvarilo kip našega življenja: oblikovalo ga je, gnetlo, spreminjalo. Del vsega smo, kar se nam je zgodilo.”
(Orison Swett Marden)
BESEDILO IN FOTO: ga. Alenka Mirtič Dolenec

PEŠ V TAMAR ALI V PODKORENU NA SMUČI

Prejšnji teden smo izkoristili lepe februarske dneve in izvedli zimski športni dan tako za učence razredne kot tudi predmetne stopnje.

Nekateri učenci so se iz Planice peš odpravili proti zasneženemu Tamarju. Hoja po novozapadlem snegu je bila zelo prijetna.

Na poti v prelpo dolino smo se pogovarjali s sošolci in prijatelji, naredili kako sneženo kepo, se smejali, občudovali mogočne gore …

Drugi pa so si nadeli smuči in vijugali po smučišču v Podkorenu.

BESEDILO: ga. Mateja Cuznar Zadnik

FOTO: ga. Janka Bergel Pogačnik, ga. Diana Novak, ga. Bernarda Potočnik in ga. Mateja Cuznar Zadnik

 

 

RADIJSKA PROSLAVA OB SLOVENSKEM KULTURNEM PRAZNIKU

8. februarja, na dan slovenskega kulturnega praznika, se spominjamo obletnice smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Slovenci smo eden redkih narodov, ki kulturni dan praznuje tudi kot državni praznik in je dela prost dan.

Dan pred praznikom smo na šoli prisluhnili radijski proslavi in slišali nekaj manj znanih utrinkov iz življenja našega pesnika, prisluhnili pa smo tudi nekaterim pesmim, ki jih pojejo ali recitirajo znani slovenski pevci in igralci.

Radijsko proslavo so pripravili:

Mentorici: ga. Marjetka Noč in ga. Urška Willewaldt

Brali so: Patricija Zupan, Hana Glavič, Enej Otović in Tian Hrkić

Snemalec in tonski tehnik: Maj Posušen

ŠESTOŠOLCI O ENERGIJI

Učenci 6. razredov so 7. februarja imeli naravoslovni dan. Le-ta je potekal v učilnicah biologije, kemije, fizike in gospodinjstva. Osrednja tema je bila energija. Delali so eksperimente, beležili rezultate, usklajevali mnenja in rešitve, nato pa izpolnjevali delovne liste. Učenci so poskuse večinoma izvajali sami, sem ter tja pa jim je na pomoč priskočil tudi učitelj oz. učiteljica.

V učilnici biologije so učenci s pomočjo učiteljice Saše Femc Knaflič izvajali poskus o prevajanju toplote preko bakrene in železne palice.

S pomočjo ge. Magde Kosič so v učilnici kemije opravili štiri poskuse in prav vsi so uspeli.

Pri g. Goranu Iliću so učenci s pomočjo baterije in kablov prižgali lučko.

Ga. Bernarda Potočnik pa jim je predstavila delovanje vodnega toka in vodnega tlaka.

BESEDILO in FOTO: Gloria Struna, 7. a

 

V HIŠI EKSPERIMENTOV

Učenci 3. razredov so si v mesecu januarju ogledali Hišo eksperimentov v Ljubljani. Spoznali so različne vrste eksperimentov, nekatere so z velikim zanimanjem tudi  preizkusili.

Pred ogledom so se učenci razdelili v dve skupini. Prva skupina se je posvetila spoznavanju elektrike, druga pa zabavnim poskusom.

Spoznali so napravo za hipnozo, opazovali kroglo s statično elektriko, odgovarjali na vprašanja, se zabavali ob mini igrah … Tretješolci so nam zaupali, da so se imeli odlično!

BESEDILO: Leonela Pezdir, 7. a

FOTO: ga. Janka Bergel Pogačnik

DELOVNA SOBOTA MALO DRUGAČE

Čeprav je bila 2. februarja sobota in smo morali v šolo s torbo na rami, pa je bil dopoldan zelo zanimiv. Na urniku smo imeli dve uri pouka in ogled slovenskega dokumentarnega filma Ptice jezer, njihova vrnitev.

Z velikim zanimanjem smo si v šolski dvorani ogledali življenje različnih vrst ptic (preko 60 vrst), prisluhnili oglašanju žab, pokukali v rove voluharjev in miši …  Čudili smo se raznolikosti tega živalskega sveta, ki je tako blizu nas, a nanj vse prevečkrat pozabimo. Po končanem ogledu pa smo prisluhnili avtorju večkrat nagrajenega filma, ki nam je zaupal, da so film snemali kar 380 dni. Precej učencev si je želelo izvedeti še kako podrobnost o snemanju – kako so posneli kadre pod vodo, kako v mišjem rovu …

Nato pa nas je obiskal prav poseben gost – sokolar z malo uharico Šluki.

Sokolar nam je povedal bistvene podatke o tej vrsti sove (npr. s čim se prehranjuje, kakšen je njen dnevni odmerek hrane, kolikšno težo in višino doseže odrasla žival, od kod takšno ime …). Nato pa je sledilo fotografiranje s sovo! Pa si poglejte, kako smo v njeni družbi pozirali najpogumnejši!

BESEDILO: Katarina Nedić, 7. b

FOTO: ga. Angelica Podoš

TEKMOVANJE IZ ANGLEŠKEGA JEZIKA ZA DEVETOŠOLCE

Competition is great.

And as long as it’s friendly and not a malicious thing, then I think it’s cool.

Janet Jackson

Na šolskem in območnem tekmovanju iz znanja angleškega jezika  je tekmovalo osem učencev. Učenci, ki so dosegli bronasto priznanje na šolskem in območnem tekmovanju, so naslednji: Nika Razinger, Maruša Oman in Sergej Šegan. Ostali učenci pa so si prislužili šolska priznanja. Ti učenci pa so: Kaja Kalan, Hana Glavič, Nejc Pečar, Ema Kermc in Danaja Križanič.

Vsem tekmovalcem iskrene čestitke in veliko veselja pri delu z angleškim jezikom!!

BESEDILO: ga. Marija Burnik, mentorica

 

TUDI V 3. B RADI PIŠEJO ZGODBE

Vrabec in vrabčevka

Nekoč je živel vrabec, a to ni bil navaden vrabec. Bil je čisto sam, brez prijateljev. Potem je odšel na sprehod. Hodil je in hodil, dokler ni na drevesu zagledal prelepe vrabčevke. Zaljubil se je vanjo. Ko ga je tudi ona zagledala, sta kmalu postala mlad par. Čez tri tedne pa se je zgodil največji čudež v celem gozdu. Izvalili so se trije ptički – Tomaž, Tom in Jaka! Tudi Jaka je dolgo iskal prijatelja. Sam pri sebi si je rekel, da je tega dovolj. »Tudi če bom hodil tri leta, si bom našel prijatelja!« In točno tako se je tudi zgodilo. Dobil je prijatelja Mika. Najprej sta šla na igrišče, nato pa na zabavo v pižamah za ptice. Nekega dne pa je prišlo do prepira in ponovno je ta naš Jaka ostal brez prijatelja. A se mu je posvetila ideja in se šel Miku opravičit. Trkal je na vrata njegovega doma, a ne duha ne sluha … Objokan z žalostnim obrazom je odšel domov. Mami vrabčevki je rekel: »Mami, lačen sem, a hrane imamo zelo malo.« Mama mu je odgovorila: »Če hočeš, pojdi k teti Anji po kakšen kozarec črvov.« »Prav, mami,« ji je odvrnil. Odšel je in pred očmi zagledal Mika. Rekel mu je: »Hej, danes sem pri vas trkal vsaj petnajst minut, a nikogar ni bilo.« Mik pa mu je odvrnil: »Ja, odšli smo k babici Matildi.« Jaka pa mu je rekel: »No, zdaj pa moram pohiteti, ker doma nimamo prav veliko hrane, zato grem k teti Anji po črve. Adijo!« Ko je čez nekaj časa prišel k teti Anji, jo je lepo prosil za kozarec črvov. Dala mu jih je. Jaka se ji je vljudno zahvalil in odšel proti domu. Ko je prišel domov, je črve dal v skrinjo in povedal mami, da je dobil hrano. Lepo se mu je zahvalila in tako so za kosilo jedli kuhane črve.

Nekega pomladnega dne je cela družina odšla na velik piknik. Tam so jedli kuhane in pečene črve, črve v solati itd. Potem pa so Tom, Jaka in Tomaž zaslišali grmenje. Vsi v en glas so zakričali: »Grmi, grmi! Mami, oči, takoj moramo od tod!« Hitro so pobrali stvari in odšli. Ko so prišli do doma, se je ulil dež. Doma so vso pojedino dali v skrinjo in si rekli: »Kaj pa še lahko storimo, kot pa da čakamo in gledamo v steno?« Jaka se je domislil in spregovoril: »Idejo imam! Kaj če bi v moji sobi na tla položili odejo in se delali, kot da smo v naravi?« Točno to so tudi storili. Ko je bilo konec »doma narejenega piknika«, so odšli vsak po svoje. Najprej poglejmo, kaj je delal Jaka? »Hej, Tom in Tomaž, pridita sem! Kaj pa če bi ta piknik imeli vsako leto?« »Ja, prav imaš. Greva povedat še mamici in očku. Mami, oči! Jaka se je nečesa spomnil! Kaj če bi imeli takšen piknik kar vsako leto?« »Ja, to je res dobra ideja!« Tako so vsako leto imeli piknik in se do konca življenja tako zabavali.

BESEDILO: Tinkara in Zara, 3. b