STROKOVNJAKI SVETUJEJO

Učenci 8. b smo za vas pripravili nekaj nasvetov o tem, kako si v času, ko pouk poteka na daljavo, doma organizirati šolsko delo ter kako si v dolgih popoldnevih krajšati čas!

KAKO ZABAVNO PREŽIVETI ČAS ZA ŠTIRIMI STENAMI
Pozdravljeni. Se dolgočasite? Tukaj je nekaj nasvetov, kako preživeti dan bolj zabavno.
• Igrajte se družabne igre, saj v družino prinesejo veliko zabave in     smeha.
• Glejte filme, ker vam bodo krajšali čas.
• Berite knjige, saj pripomorejo k vaši domišljiji.
• Naredite si smuti. Vanj lahko daste svoje najljubše sadje.
• Izdelujte izdelke, ki bodo okrasili vašo sobo.
• Pomagajte staršem pri pripravi kosila.
• Pojte svoje najljubše pesmi.
• Igrajte se s svojimi mlajšimi bratci ter sestricami, če jih imate.       Veseli bodo, da jim končno posvečate pozornost.
• Opazujte naravo, ker pri tem dobite navdih.
• Za boljše zdravje pa tudi telovadite.
Lep pozdrav, Lana Dijak

NASVETI ZA ŠOLSKO DELO
Dragi učenci naše šole!
Tisti, ki vam šolsko delo doma povzroča stres in organizacijske težave, ne skrbite. Za vas imam namreč pripravljenih nekaj nasvetov:
• Najprej poskrbite, da si zjutraj natančno preberete navodila učiteljev, ali pa, še bolje, da si vse natisnete. Potem si privoščite dober zajtrk, da boste dan začeli dobre volje.
• Najbolje je, da začnete čim bolj zgodaj, tako kot se začne šola (saj smo tako navajeni). Na mizi imejte le tiste zvezke, ki jih potrebujete – vse ostalo in kakšne drobnarije odmaknite, da boste imeli dovolj prostora.
• Poskusite delati pri oknu – naravna svetloba je boljša za oči.
• Če za en predmet že naredite vse potrebno, ne čakajte, da mine čas do »konca šolske ure«, ampak nadaljujte z naslednjim predmetom, da vam vse skupaj ne bo vzelo preveč časa (popoldne smo že bolj utrujeni in se nam ne ljubi več delati). Vsakih 60 minut si vzemite malo odmora.
• Po kosilu se spočijte in si vzemite nekaj prostega časa. Če imate možnost, pojdite ven, na sprehod, v naravo, mogoče teč, karkoli, samo, da se malo razgibate in spočijete od šolskega dela.
• Pametno je, da spat hodite vsak dan ob isti uri in da niste na telefonu ali računalniku pozno v noč. Zaradi modre svetlobe, ki jo oddajajo te naprave, dolgo ne moremo zaspati, zato smo zjutraj utrujeni.
• Dobro je tudi, če vsak dan vstajate približno ob isti uri, saj se telo na to navadi. Kmalu nam vstajanje ne bo več delalo preglavic.
• Med vikendom pa si organizirajte kakšen športni dan.          Upam, da vam bodo ti nasveti pomagali in da vam ne bo preveč odveč delati za šolo. Kaj več pa si lahko preberete na naši spletni strani Vsak bedak je lahko strokovnjak na www.vsakbedak.strokovnjak.si.
Patricija Zupan, strokovnjakinja za estetiko
P. S.: Stran v resnici ne obstaja.

NASVETI ZA KRAJŠANJE ČASA
Pozdravljeni, učenci in učenke.
Pripravila sem vam kratek seznam s predlogi, kaj lahko počnete doma v karanteni.
• lahko se naučite nov jezik (pri tem vam lahko zelo pomaga aplikacija Duolingo), saj boste s tem pridobili nova znanja in veščine,
• lahko pogledate kak film ali oddajo, za katere prej morda niste imeli časa, saj so ponavadi zanimive in zabavne,
• lahko spravite svojo sobo v red, jo malo pospravite, saj se boste tako veliko lažje znašli v njej,
• lahko spečete kakšno sladico – poleg krajšanja časa dobite tudi okusen posladek,
• z družino se lahko igrate kakšno družabno igro in se tako morda malo zbližate,
• lahko se odločite, da se boste naučili risanja ¬in s tem obvladali še eno umetnostno veščino,
• lahko vzamete prazen zvezek in ga zapolnite z lepimi mislimi ali risbami ter si s tem krajšate čas,
• lahko pa tudi preprosto pokličete kakšnega prijatelja ali sorodnika in malo nadoknadite zamujene klepete.                   Upam, da sem vam s seznamom pomagala in morda pripomogla k lažjemu življenju v karanteni.
Naja Garibović